O fotowoltaice
Krótka historia
Moduły fotowoltaiczne wytworzone z ogniw monokrystalicznych posiadają obecnie najwyższą sprawność wśród wszystkich modułów fotowoltaicznych oraz żywotność wynoszącą co najmniej 30 lat. Ogniwo wykonane jest z jednego kryształu krzemu. Wysoka sprawność uzyskana zostaje w wyniku dokładnego ukierunkowania struktury kryształu w jednym kierunku. Metoda otrzymywania monokryształów została wynaleziona przez polskiego chemika Jana Czochralskiego w 1916 roku i jest stosowana do dzisiaj. Moduły monokrystaliczne stają się wiodącą technologią solarną w ostatnich latach z uwagi na zwiększenie sprawności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.
Moduły polikrystaliczne, jak również moduły multikrystaliczne produkowane są w prostszym technologicznie procesie. Czysty półprzewodnikowo krzem zostaje rozpuszczony w podciśnieniu pod szkłem ochronnym i przelewany do tzw. kokili, w których w odpowiedniej temperaturze kierunkowo zastyga. Multikrystaliczne bloczki obrabiane są dalej przy pomocy precyzyjnych pił do postaci słupków o kwadratowej, komórkowej powierzchni, które następnie kroi się i czyści przy użyciu pił taśmowych do multikrystalicznych krążków krzemu o grubości 200 mµ. Ten pośredni produkt nazywany jest również „płytką”. Sprawność wysokowartościowych jakościowo ogniw fotowoltaicznych polikrystalicznych jest ok. 3% niższa od paneli monokrystalicznych. Z uwagi na zmniejszenie różnicy w cenie w stosunku do paneli monokrystalicznych stają się one mniej popularne.
Słońce można efektywnie wykorzystywać do wytwarzania energii elektrycznej lub otrzymywania ciepła. Obecnie funkcjonuje wiele możliwości, które pozwalają na ogromne oszczędności w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii oraz zmniejszają ogólne zanieczyszczenie środowiska.
Komponenty instalacji
System fotowoltaiczny składa się z następujących elementów:
panele fotowoltaiczne,
system montażowy,
falownik (inwerter),
kable i złączki solarne,
zabezpieczenia elektryczne.


Innowacje i badania naukowe
Coraz więcej ogniw wykonywanych jest w nowoczesnej technologii PERC, polepszającej zdolność absorpcji światła i zwiększającej wydajność nawet o blisko 25 proc. Także współczesne falowniki zmieniające prąd stały na zmienny umożliwiają szeroki zakres monitoringu ich pracy i pozwalają na współpracę z innymi urządzeniami. Zainstalowana w polskich elektrowniach fotowoltaicznych moc osiągnęła 75 MWp, a liczba instalacji powinna rosnąć. Sprzyjają temu prawo i coraz niższe ceny.
Zastosowania domowe
Instalacje fotowoltaiczne
to nowoczesny i ekonomiczny sposób zapewnienia energii elektrycznej w domu z pomocą energii słonecznej. Dzięki opłacalności staje się najbardziej popularnym OZE (odnawialnym źródłem energii) w Polsce. Z tego powodu umieściliśmy naszej ofercie wysokiej jakości instalacje fotowoltaiczne z atrakcyjnymi rozwiązaniami dla Ciebie. Chcemy, żebyś i Ty mógł korzystać z najlepszej energii pod słońcem!Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Niektóre firmy produkujące panele fotowoltaiczne znajdują się na liście Tier-1 Bloomberg’a przez co klienci chętniej sięgają po ich produkty. Ranking jest aktualizowany co kwartał, dzięki temu nadąża za szybko zmieniającą się technologią na rynku. Lista Tier-1 jest rankingiem producentów, a to znaczy, że jeśli producent wypuści kilka modeli kolektorów słonecznych to wszystkie marki będą znajdowały się w rankingu.
Obecnie w Polsce istnieje wiele dotacji rządowych i dofinansowań do instalacji odnawialnych źródeł energii. Programy są ogólnopolskie lub lokalne a pytać o nie można w Urzędzie Gminy, Urzędzie miasta lub w innych instytucjach bankowych. Dodatkowo w ramach dofinansowań, jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej lub odliczenia od podatku.
Cena instalacji fotowoltaicznej jest zależna od użytych komponentów zawartych w ofercie, dlatego jej wysokość może być bardzo zróżnicowana. Nie w każdym przypadku wysoki koszt instalacji jest odzwierciedleniem jej jakości. W związku z tym, czasami mniejsze firmy montujące panele słoneczne oferują lepszą jakość wykonania instalacji i stosują wydajniejsze zabezpieczenia ppoż niż podmioty cieszące się większą popularnością. Niekiedy tańsze podzespoły mają dłuższą gwarancję producenta i są lepsze jakościowo.
Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które zamieniają energię świetlną fotonów na energię elektryczną. Składają się z wielu celek, przez które przepływa prąd elektryczny.
W Internecie dostępnych jest wiele kursów i szkoleń z zakresu energii fotowoltaicznej. Należy wybrać te, które są przygotowują was do uzyskania certyfikatu. Warto też zwrócić uwagę na szkolenia prowadzone przez wybranych producentów modułów fotowoltaicznych i inwerterów.
Zabezpieczenie przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznych to bardzo ważna kwestia. Do straży pożarnej należy zgłosić każdą zamontowaną instalację fotowoltaiczną.